Odszkodowania powypadkowe – kiedy należy się zwrot nawiązki?

W niebezpiecznych sytuacjach na drodze często ktoś ponosi bardzo poważną odpowiedzialność za to, co się stało. Poza standardowym odszkodowaniem powypadkowym sprawca może mieć obowiązek zapłaty nawiązki. Wiele osób zastanawia się, kiedy przysługuje im zrzucenie do na ubezpieczyciela.

Odszkodowania – zwrot nawiązki z OC, kiedy tak się dzieje?

Odszkodowania powypadkowe mają przede wszystkim zredukować negatywne skutku zdrowotne i psychiczne ofiary wypadku. Ich główną funkcją jest więc funkcja kompensacyjna. Wypłacone pieniądze służą pokryciu kosztów leczenia, sprzętu medycznego, leków, strat moralnych i wielu innych koniecznych wydatków. Odszkodowania wypadkowe z OC przysługują każdej ofierze i wypłacane są z polisy sprawcy. Co jednak kiedy w grę wchodzi postępowanie karne – nawiązka? W takiej sytuacji sprawa znacznie się komplikuje. W grę wchodzi niejasne prawo, przestarzałe uchwały, które wciąż są podnoszone jako obowiązujące i mętlik informacyjny. Od niedawna możemy jednak próbować ubiegać się o zwrot nawiązki z OC.

Zwrot nawiązki – odszkodowanie w pełni z OC?

Przez wiele lat w Polsce panował spór na temat tego, czy nawiązka powinna być wypłacana z OC sprawy. Jest to dodatkowe odszkodowanie, które może zostać narzucone sprawcy w trakcie sprawy karnej. Przez wiele lat nawiązka była określana jako środek represyjny – miała karać sprawcę. Takie podejście wyklucza spłatę nawiązki z OC – przecież odpowiedzialność za wypadek nie spoczywa na ubezpieczycielu. Od roku 2011 przepisy się jednak zmieniły i Sąd Najwyższy podkreśla rolę kompensacyjną – wypłatę odszkodowania. Sędziowie powinni więc kierować się dobrem poszkodowanego, a nie karaniem sprawcy. Dzięki temu istnieje prawdopodobieństwo, że nawiązka zostanie spłacona z OC, takie sprawy najczęściej rozstrzygają się jednak w sądzie, ze względu na niejednoznaczność przepisów. Przed rokiem 2011 panowała uchwała z dnia 21 grudnia 2006 roku, która stanowiła o tym, że sprawca nie może się domagać zwrotu zapłaconej nawiązki od ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *