Odszkodowanie za wypadek w pracy – jak walczyć o najwyższą sumę?
Miejsce pracy powinno być miejscem bezpiecznym. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie jednak do wypadku, możemy ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w pracy. Często to nie po naszej stronie leży odpowiedzialność za to, co się stało. Czasami to wina pracodawcy albo po prostu losu. Odszkodowanie za wypadek w pracy to temat trudny i wymagający rozwinięcia. Czasami warto oddać go w ręce profesjonalistów.
Kto ma zapłacić odszkodowanie za wypadek w pracy i ile?
Kwota, jaką osiąga odszkodowanie za wypadek w pracy, jest zależna od kilku czynników. Chodzi tu o przede wszystkim indywidualne koszty leczenia, straty moralne, koszty sprzętu medycznego i leków. Biorąc pod uwagę skalę uszkodzenia naszego ciała, może nawet istnieć konieczność wypłacania nam renty. Zazwyczaj płaci za to ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nie zawsze jednak jest to możliwe, czasami koszty przekraczają świadczenie. W takiej sytuacji to po stronie pracodawcy stoi kwestia zapłaty nam brakującego odszkodowania powypadkowego. Odszkodowanie powypadkowe w pracy możemy uzyskać też od ubezpieczyciela, jeśli z usług takiego korzystał nasz pracodawca. Odszkodowanie od pracodawcy otrzymamy, jeśli sami udowodnimy, że spowodowanie zdarzenia nie jest po naszej stronie. Co ważne, odszkodowanie od pracodawcy otrzymujemy po tym, jak otrzymamy odszkodowanie za wypadek w pracy z ramienia ZUS-u. Musimy przecież znać kwotę świadczenia ZUS, żeby określić ile brakuje do spełnienia naszych potrzeb.
Odszkodowanie od pracodawcy na drodze cywilnej
Jeśli pracodawca z jakiegoś powodu uważa, że nie należy nam się od niego odszkodowanie, możemy skierować sprawę na drogę postępowania cywilnego. To my musimy jednak udowodnić, że to on ma odpowiedzialność za to, co się wydarzyło. Posłużyć nam do tego mogą wszelkie dowody w tej sprawie, nagrania, oceny stanu technicznego narzędzi przez współpracowników, dokumentacja medyczna. Pracodawcy często korzystają z niewiedzy pracowników do ich praw w tej kwestii, dlatego warto mieć na uwadze, że odszkodowanie od pracodawcy nie kończy się na ZUS-ie.